Zima – ta pora roku nie sprzyja motocyklom. Jak przygotować ukochaną maszynę na jej przyjście?

Kategorie Motocykl,Motocyklista

Choć za oknem piękne słońce i każdy motocyklista myśli o rozpoczęciu nowego sezonu, my dziś trochę pouczająco. Chcemy poruszyć temat przygotowania motocykla do zimy. Nie da się ukryć, że ten potrzebuje specjalnej pielęgnacji, która pozwoli Wam wiosną bez problemu uruchomić maszynę i wyruszyć w kolejną podróż.

4 miesiące to dużo

Mniej więcej na tyle zamyka się motocykle w garażach. Warto zatem zadbać o to, aby maszynie w tym garażu było dobrze – wyczyść, zalej olejem i zrób jeszcze kilka innych rzeczy, o których napiszemy w tym i kolejnym artykule. W przeciwnym wypadku raczej nie będziesz cieszył się z nadchodzącej wiosny. Musisz mieć świadomość, że tylko dobrze przygotowana maszyna jest w stanie odpalić od razu.

Wymienione poniżej czynności powinny być wykonywane właśnie w takiej kolejności. Nie da się bowiem ukryć, że na pierwszy rzut zawsze idą brudne prace, następnie konserwacja, która w końcowym etapie pozwala pozostawić motocykl w garażu na długie, zimowe miesiące, które notabene zawsze mijają jakoś szybko. Ale do rzeczy.

Wyczyść łańcuch

Jest to pierwsze zadanie, które musisz wykonać. Użyj do tego specjalnej szczotki oraz środka, który pomoże Ci usunąć brud. Takie można kupić w spray’u w każdym specjalistycznym sklepie. Najpierw bardzo dokładnie nanieś środek i poczekaj. Potem już pójdzie z górki. Szybkie czyszczenie szczotką i gotowe. Jeśli jednak łańcuch stawia opory, powtórz opryskiwanie środkiem i czyszczenie. Na sam koniec umyj łańcuch wodą.

Przyszła kolej na wymianę oleju

Boisz się zrobić to samodzielnie? To nic trudnego, musisz mieć jednak odpowiedni olej oraz filtr, który również należy wymienić. Ponadto musisz mieć duży pojemnik, do którego spuścisz stary olej oraz specjalny klucz, którym odkręcisz filtr.

Te dwie czynności to podstawa, którą musisz wykonać przed zimą. O następnych krokach dowiesz się w kolejnym artykule, na który już teraz Cię zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *